Obecnie stal jest tak powszechnym materiałem, że można ją znaleźć w wielu przedmiotach otaczających człowieka. Stop żelaza z węglem doceniany jest przez wiele gałęzi przemysłu, a powiedzenie „twarde jak stal” sprawdza się zwłaszcza dzięki stopom o najwyższej zawartości węgla – to one uznawane są za najbardziej twarde. Co ciekawe, mimo swojej powszechności mało kto wie więcej na temat stali. Co więc można powiedzieć na jej temat, by przybliżyć ten materiał osobom niezorientowanym?
Twarde jak stal
Stop żelaza i węgla jest niezwykle wytrzymały na rozciąganie, a samo formowanie stali uwydatnia jej plastyczność. Z materiału z powodzeniem wykonywać można zarówno drobne elementy mechaniczne, jak i wielkie części konstrukcyjne. Stal podatna jest na spawanie, przez co z powodzeniem można łączyć ją z innymi elementami. Wbrew wyobrażeniu niektórych osób stal jest również odporna na oddziaływanie środowiska, w tym na czynniki wywołujące korozję.
Wszechstronne zastosowanie
Jako materiał niezwykle plastyczny, stal może pochwalić się naprawdę wszechstronnym zastosowaniem. Poza wykorzystywaniem do tworzenia stalowych rur materiał wybierany jest także przez przedstawicieli przemysłu budowlanego, morskiego, a nawet spożywczego. Ze stali wykonuje się nie tylko pręty, rury, czy śruby, lecz także puszki do spożywczych konserw, czy części do samochodów. W wymienionych dziedzinach materiał doceniany jest przede wszystkim za swoją trwałość i możliwość formowania. Wśród państw produkujących najwięcej stali wymienia się Chiny, Japonie, a także Stany Zjednoczone.
Oczywiste, a jednak nieoczywiste
Super!